AkdenizGezilecek yerlerTürkiye

Adana Gezilecek Yerleri

Adana Gezilecek Yerleri

Adana Bizi Bekliyor

Bir iki hap bilgi verdikten sonra, sizi Adana gezilecek yerler serüvenine davet edeceğiz.

Müzekart edinerek şehirde birçok gezi noktasını avantajlı şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Şehir içi ulaşım; Büyükşehir belediye otobüsleri, özel halk otobüsleri, dolmuş ve taksiler şehir içi ulaşım araçları olarak kullanılmaktadır. 2010 senesinde 13 istasyonlu bir metro hattının faaliyete açılarak Akıncılar ve Hastane durakları arasında hizmet vermeye başlamıştır.

Gezi noktaları; Sabancı Merkez Cami başta olmak üzere sırasıyla Taş Köprü, Tarihi Kazancılar Çarşısı, uzunluğu ilke ülkemizin en büyüğü olan Saat Kulesi ve Bebekli Kilise ikonik gezi noktalarının başında yer alıyor.

Pazar günü ne yapılır; Son zamanlarda Adana’da olduğu kadar tüm Türkiye’de de namını salmış uzadıkça uzayan peyniri ile Levent Börekçilik’te Adana böreği ile bir pazar kahvaltısı ile güne başlayarak yediklerinizi Merkez Park’ta yürüyüş yaparak eritebilirsiniz.

Sembolik Yapılar

Ulu Cami – Sabancı Merkez Cami – Taş Köprü – Saat Kulesi

Müzeler

Adana Sinema Müzesi – Adana Atatürk Evi Müzesi – Misis Mozaik Müzesi

Meydan ve Sokaklar

Ziya Paşa Bulvarı – Mısır Çarşısı ve Çakmak Caddesi

Plajlar

Yumurtalık Plajı – Botaş Plajı -İncirli Plajı

Yeşil Alanlar/ Parklar

Merkez Park – Çoban Dede Türbesi ve Parkı -Dinozor Parkı – Atatürk Parkı – Çobandede Yerel Kuş Parkı –

Karataş Tabiat Parkı – Sakıp Sabancı Parkı

Şelaleler

Kapuzbaşı Şelalesi – Küp Şelaleri – Bahçecik Şelalesi

Nehirler

Seyhan Nehri – Ceyhan Nehri – Feke-Göksu Nehri

Kanyonlar

Kapıkaya Kanyonu – Karaisalı Dokuzoluk Kanyonu

Vadiler

Beledemik Vadisi – Çakıt vadisi

Yaylalar

Kızıldağ Yaylası – Aladağ-Meydan Yaylası -Akçatekir Yaylası – Horzum Yaylası -Saimbeyli Çatak Yaylası

Adana Ulu Cami’yi Görmeden Olmaz!

Adana Ulu Cami’nin büyüklüğü ve tarihi geçmişi yönünden şehrin en mühim eserleri arasında yerini almaktadır. Adana Ulu Cami efsanesini okuyup daha sonra bu önemli tarihi eseri gezebilirsiniz.

Adana Ulu Cami’nin Efsanesi;

Günlerden bir gün Ramazanoğlu Beyi gördüğü rüya üzerine bir cami yaptırması söylenmiştir. Buna göre Ulu Cami’nin inşa edilmesini istemiştir. Camini yapıldığı sırada yine cami ile ilgili bir rüya görür ve oğlunun camiye kanını akıtmasını ister. Ustalara oğlunu kurban etmeleri üzere teslim eder.

Bu işi yapamayan ustalar yoldan geçen bir çocuğu kurban ederler. Seneler sonra Ramazanoğlu Bey, ustaları çağırarak durumun aslını öğrenmek ister. Durumu öğrendikten sonra  “Adana, garipler şehri olacak” diyerek Adana’nın bu denli göç alması ve gariplere ekmek kapısı olması bu efsaneye bağlanmaktadır.

Sabancı Merkez Cami’nin Mimari Sırlarını Keşfedin!

Türkiye‘nin ikinci Ortadoğu’nun dördüncü büyük camisidir. Adana’nın merkezi noktasında konumlanan cami açık ve kapalı alanları ile toplamda 28 bin kişinin aynı anda ibadet edebilmeleri için imkan sunuyor. İslamiyet’te ve Kuran-ı Kerim’de mevcut olan bazı rakamlar ile ilişkilendirilebilecek şifreler gizli mimarisinde.

Taş Köprü’yü Gördünüz mü!

Seyhan Nehri üzerinde konumlanan Adana Taş Köprü, IV. yüzyılda Roma İmparatoru  Hadrianus tarafından inşa edilmiştir. Yüzyıllar boyu Avrupa ile Asya arasında önemli bir geçiş yolu oluşturmuş olup Harun Reşit birtakım eklerle Adana Kalesi’ne birleştirmiştir. IX. yüzyıl başında Harun Reşit’in oğlu olan 7. Abbasi Halifesi Memun  tarafından da restore edilmiş olup III. Ahmet, Kel Hasan Paşa, Adana Valisi Ziya Paşa tarafından da farklı dönemlerde tamirat görmüştür.

Saat Kulesi Yeterince Yüksek mi !

Büyük Saat Kulesi Kazancılar Çarşısı Ali Münif Caddesi üzerinde yer alıyor olup  Eski Adana merkezi olarak kabul gören yerin tam göbeğindedir. 1881 senesinde dönemin valisi Ziya Paşa tarafından yapımına başlanmış ve  1882 yılında yerine gelen Vali Abidin Paşa tarafından tamamlanmıştır.

Adana Atatürk Evi Müzesi !

Geleneksel Adana evlerinin özelliklerini yansıtan bu yapı, tescilli bir taşınmaz kültür varlığı olarak döneminin mimarisini en iyi anlatan örneklerdendir. Adana’yı dokuz kez ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk, 1923 senesinde yapmış olduğu ilk ziyarette eşi Latife Hanım ile birlikte Adana’da eski ismiyle Suphi Paşa Konağı’nda iki gece konaklamışlardır.

Biliyorum ki yoruldunuz. Küçük bir mola verelim ve diğer yazımızda sizinle Adana’nın diğer güzelliklerini ziyaret edelim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu