EgeGezilecek yerlerTürkiye

Beyaz Cennet Pamukkale;

Beyaz Cennet Pamukkale;

BEYAZ CENNET PAMUKKALE

        Denizli ilinin bir ilçesi olan Pamukkale,  bembeyaz travertenleri ile nam salmıştır. Pamukkale, adını da travertenlerin pamuğa benzeyen bu eşsiz görüntüsü sayesinde almıştır. Bir doğa mucizesi olan Pamukkale Travertenleri, Denizli’nin simgesi haline gelmiştir. Antik çağlardan bu yana birçok kültüre ev sahipliği yapan Pamukkale şifalı suları ile ünlüdür. Termal suların kalsiyum oksit içermesi sonucu oluşan travertenleri sayesinde Pamukkale, Dünya’nın 8’nci Harikası olarak adlandırılmaktadır.

       Ölmeden önce mutlaka görülmesi yerler listesinin içine de giren Pamukkale, her geleni büyülemiştir. Bu alandaki çıkan su kaynaklarının içinde bulunan karbondioksit uçmuş ve su içindeki kalker çökmüştür. Kalkerin çökmesiyle de travertenler kristalleşmiştir.  Pamuk tarlasını andıran bu bembeyaz mucizevi Pamukkale Travertenleri, UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Pamukkale’de bulunan şifalar birçok hastalığa iyi gelmektedir. Bu hastalıkların başında kalp, damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri, göz, raşitizm, felç, sinir ve damar hastalıklarıdır. Antik zamanlarda Romalıların yaptığı gibi travertenlerde yıkanılabiliyor. Şifalı Antik Çağ zamanından kalma batık sütunlarda yüzme fırsatı da bulunuyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli detay ise çıplak ayak olmak. Travertenlerdeki yumuşak kalsit yataklarının aşınıp kirlememesi için bölgede ayakkabı ya da terlik giyilmesine izin verilmemektedir.

         Pamukkale’nin içinde bulunan antik kent Hierapolis, adını kurucusu olan Bergama Kralı’nın karısı Hira’nın isminden almıştır. Şifa dağıtan Pamukkale’de ise görülmesi gereken yerler en başta travertenler olmak üzere Antik Havuz olarak da bilinen Kleopatra Havuzu, Hierapolis Antik Kenti Kalıntıları, Natural Park, Karahayıt Kaplıcaları, Kaklık Mağarası, Laodikya Antik Kenti, St.Philippe Martyrion Kilisesi, Yeşildere şelalesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu