EgeGezilecek yerlerTürkiye

Denizin ve Güneşin Diyarı Kuşadası;

Deniz'in ve Güneşin Diyarı Kuşadası;

KUŞADASI

Kuşadası Aydın iline bağlı bir ilçedir. Yüzölçümü 264 km², nüfusu 120.000 civarındadır. Türkiyenin en büyük 3. limanına sahip ve en çok turist çeken şehirlerinden biridir. Birbirinden güzel plajları ile öne çıkar. Yunan ve Hıristiyan tarihini barındırır. Tarihi yönü geniş bir şehirdir. Halkın çoğunluğu yerli değil sonradan burda yaşamaya başlayan insanlardan oluşur. Havalimanı ve tren garı yoktur.

Yılın her döneminde otobüsle ulaşım sağlanabilmektedir. Kuşadası Aydın 71 km, Kuşadası İzmir 101 km mesafede. Kuşadası, İstanbul’a 570 km ve Ankara’ya ise 647 km uzaklıktadır. Şehir içi ulaşım minibüs ve taksilerle sağlanır. Yazın sadece bazı saatlerde kullanılabilen birde vapuru vardır. Yazın şehrin nüfusu oldukça fazladır. Yabancı turistlerin çok fazla olduğu bir bölgedir. Kuşadası’nın Yunanistan ve Efes’e yakınlığ, Meryem Ana ve St.Jean kiliselerinin burada bulunuyor olması yabancıların büyük ilgisini çeker. Kuşadası’nda ekonomi diğer tatil beldelerine göre daha uygundur. Etkinlikler ve aktiviteler yönünden çok dolu bir şehirdir. Özel günlerde belediyenin düzenlediği konserler, yürüyüşler ve etkinliklere katılmak ücretsizdir. Bu etkinliklerin çoğu sahilde düzenlenir. Ayrıca pek çok kafe, restoran, bar, otel, park, mağaza sahilde bulunur. Boylu boyunca sahil yolu geç yürüyüş hemde saydığımız diğer her şey için oldukça uygundur. Her bütçeye hitap edecek oteller, apartlar ve pansiyonlar bulmak mümkündür. Erken rezervasyon yaparak tasarrufa gidebilirsiniz.


Kuşadası Turizm sektörünün ağır bastığı bir şehir olsa da iş konusunda diğer şehirlere göre daha rahattır. Yeni bir işe atılmak daha az tehlikelidir. Küçük bir şehir olması, halkın yeniliklere açık olması yeni iş sahalarına imkan vermektedir.  Kuşadası’nda yaşamak imkanları zorlamayı gerektirmez. Aile yaşamı ve gençler için uygun bir şehirdir. Eğitim yönünden iyi durumdadır. Şehir genel olarak turizmden beslenir.

Kuşadasında yapılan etkinlikler -den bazılarını sizler için derledik.

Kuşadası Gençlik Festivali ; Kuşadası gençlik festivali her yıl genellikle Temmuz ayında düzenlenen ücretli bir festivaldir. Sevgi plajında gerçekleşen bu festivalde 5 gün boyunca müzik hiç susmaz ve eğlence hiç kesilmez. Festivale günübirlik gelinebileceği gibi çadır kurulup kamp yapma seçeneği de vardır. Festival başlamadan önce satışa sunulan biletler genelde kısa süre içerisinde tükeniyor. 90 bin kişi kapasiteli bu festival yoğun ilgi gören bir festivaldir. Festivalde yemek alanları içki satılan alanlar bulunur. Deniz, kum, güneş, doğa ve sonsuz müzik eşliğinde 5 günlük yapılabilecek en iyi ve eğlenceli aktivitelerden biridir.

Su Sporları ; Kuşadası Kadınlar denizi ve long beach plajlarında su sporları yapma imkanı vardır. Paraşüt, banana, jet ski gibi eğlenceli aktiviteler belli bir ücret karşılığında hizmete sunuluyor. Tatilinize adrenalin katmak istiyorsanız su sporları tam size göre.

Tekne Turu Gezisi ; Kuşadası’nın mükemmel denizi ve koyları sayesinde yerli ve yabancı turistlere keyifli tekne turu imkanı sunmaktadır. Kuşadası limanından kalkan teknelere rezervasyon yaptırarak günübirlik tekne turlarına bunun yanında günbatımı ve mehtap gibi saatlik turlara katılabilirsiniz. Kuşadası Tekne turuda öğle yemeği ödediğiniz fiyata dahildir. Kuşadası’nda tekne turları oldukça ilgi gören aktivitelerden olduğu için mümkün olduğunca erken rezervasyon yaptırmak gerekir aksi taktirde yer bulamama ihtimaliniz çok yüksektir.

Tarihi Geziler ; Şehir içerisinde bulunan farklı seyahat acenteleri ile görüşüp günübirlik yapılan tarihi turlara çıkabilirsiniz. Kuşadası Tarihi yerleri ve eserleri ziyaret etmekten hoşlanan kişiler için çok uygun bir aktivitedir.

Kuşadası’nda Alışveriş ; Hem Kuşadası çarşısında hem de alışveriş merkezlerini gezip alışveriş yapabilirsiniz. Kuşadası çarşısında kurulan küçük el işi tezgahlarda el işi takılar, kıyafetler satılır. İlgisini çekenler için yapılabilecek güzel bir aktivitedir.

Kuşadası Dalış Aktiviteleri ; Kuşadası’nda bulunan dalış merkezleriyle görüşüp denizin derinliklerinde bulunan canlıların keyfini sürebilirsiniz. Dalış merkezleri kendi tekneleri ile belli bir açıklığa ulaşıp uzman dalgıçlarla birlikte tüplü dalış yapma imkanı tanırlar. Denizin derinliklerine meraklı olan insanlar için uygun bir aktivitedir.

Kuşadası’nda Piknik Yerleri ; Kuşadası milli park, sevgi plajı, şoförler odası gibi pek çok piknik alanı bulunur. Bu alanlarda mangal yapabilir yemeğinizi yiyip yeşillikler arasında keyifli vakit geçirebilirsiniz. Çocuklu aileler için uygun bir aktivitedir.

Binicilik Turları ; Kuşadası’nda bulunan değirmen işletmesinin ve Laren safari parkının binicilik hizmeti mevcuttur. At binmeye karşı tutkusu olan insanların özgürce binebileceği bir alandır. Çocuklar için Midilliler bulunur. Ailecek yapılabilecek keyifli tatil ya da yerli halk için güzel bir pazar aktivitesidir.

Doğa Yürüyüşleri ; Kuşadası, Güzelçamlı Milli parkın da içinde bulunduğu doğa yürüyüşü yapmak için pek çok uygun alan vardır. Doğa yürüyüşü sporlarıyla ilgilenen insanlar için uygundur. Doğanın sessizliği ve huzurunu hissettiğiniz ve ruhunuzu dinlendirdiğiniz güzel bir aktivitedir.

Kuşadası Sergileri ; Kuşadası belediyesinin zaman zaman düzenlediği resim, el işi, araba, kitap gibi sergileri bulunur. Özellikle yaz aylarında bu sergiler çok sık düzenlenir. Kuşadası merkezde ya da Kervansarayda düzenlenen bu sergileri gidip gezebilirsiniz.

Kuşadası Konserleri ; Kuşadası el heykeli ya da amfi tiyatroda yaz aylarından neredeyse her gün konser olur. Ünlü sanatçılar ve gruplar her yıl burada konser verirler. Belediyenin ücretsiz konserlerinin yanı sıra ücretli konserler de düzenlenir. Bu konserler için önceden bilet almak gerekir. Seçtiğiniz bir konsere bilet almak içi aceleci davranır mısınız biletler genelde hızla tükenir.

Golf, Safari, Aqua park ; Kuşadası’nda golf severlere uygun golf kulüpleri bulunur. Yeşilliklerin arasında keyifli vakit geçirebilir ve sevdiğiniz bu sporu yapabilirsiniz. Kuşadası Safari Turları: Kuşadası’nda genelde yabancı turistlerin tercih ettiği bir aktivitedir. ATV turları yapılır. Yine belli firmaların gerçekleştirdiği bu turlara belli bir ücret karşılığı katılıp bu keyifli aktivitenin tadını çıkarabilirsiniz. Aqua park: Kuşadası’nda farklı büyüklüklerde Aqua parklar bulunur. Avrupa’da 1 numara olarak gösterilen adamana bulunan en büyük Aqua parktır. Sadece su kaydırakları değil rafting, dalga havuzu, Yunus gösterisi gibi farklı aktiviteler de sunar.

Mutlu gezmeler dileriz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu