EgeGezilecek yerlerTürkiye

Denizli

Denizli

       DENİZLİ

       Denizli, Ege Bölgesi’nde yer alan ülkemizin en büyük on beşinci şehridir. Ege ve Akdeniz bölgelerinde toprakları olması dolayısıyla bu iki bölge arasında geçit görevi görür. Denizli, sanayi ve ticaret merkezi olmasının yanında sahip olduğu üniversite sayesinde de binlerce öğrenciye ev sahipliği yapar.

        Denizli dendiğinde akla hemen dünyaya nam salan 8’nci Dünya Harikası olarak adlandırılan Pamukkale Travertenleri ve Denizli Horozu gelir. Böylece her yıl yerli ve yabancı turist akınına uğrayan Denizli, turizm yanında her yıl düzenlediği yerel, ulusal ve uluslararası festivalleri, etkinlikleri ile eğitim, kongre, kültür ve sanat merkezi olma özelliğini taşır. Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) merkezi de Denizli’dedir.

         Denizli sahip olduğu çeşitli dönemlere ait eser ve abideleri ile de turizm sektöründe gözde bir yer olmuştur. Köklü tarihi geçmişiyle Denizli’nin tarihi milattan önce 3.000 yılına kadar uzanır. Denizli milattan önce 2.500 yılında Luvi Uygarlığı tarafından alınmıştır. Denizli, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu durumda çeşitli medeniyetlerden kazanılan kültür mirası eserler günümüze kadar ulaşmıştır. Bu kültür mozaiğinin oluşmasına katkısı olan medeniyetler ise sırasıyla Hititler, Frikyalılar, Lidyalılar, Persler, Makedon Krallığı, Bergama Krallığı, Roma Devleti, Türkler, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu’dur. Denizli’nin, birçok medeniyetin beşiği olması nedeniyle kültür turizmine katkısı çoktur. Bu özelliğiyle de her yıl yerli yabancı birçok turisti ağırlar.

         Denizli, sahip olduğu şifa dağıtan kaplıca suları ve bu yönde hizmet veren birçok tesisleriyle sağlık turizmi açısından da önemli bir yere sahiptir. Birbirinden güzel doğa harikalarını içinde barındıran Denizli ayrıca sanayi ve ticaret kentidir. Özellikle de tekstil alanında gelişerek ürünlerini dünya çapına pazarlamaya başlamasıyla bu yönde çok önemli bir yere gelmiştir.

DENİZLİ’DE GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

      Denizli eşsiz tabiatı ve tarihi yapılarıyla her yıl yerli yabancı misafirlerini ağırlamaktadır. Denizli’nin gezilecek yerleri ise şu şekildedir:

Keloğlan Mağarası : Keloğlan hikayesine konu olan karakterine can veren bu mağara efsanesiyle anılır. Efsaneye göre Keloğlan lakaplı bir çoban vardır. Çok yağmurlu bir günde Keloğlan bu mağaraya sığınır. Çok ilerlediği için çıkışı bulamaz. Tanıdıkları çobanı aramaya başlar ve onu mağarada saç ve sakalı uzamış bir şekilde bulurlar. Anlatılan bu efsane filmlere de konu olmuştur.

Laodikya Antik Kenti : Denizli’nin tekstil alanında gelişmesinin temellerinin bu kentte olduğu düşünülür. Laodikya Antik Kenti ‘nin, o dönemde en önde gelen ticaret ve finans merkezi olduğu bilinmekteydi.

St. Philippe Martyrion Kilisesi : St. Philippe, Hz. İsa’nın on iki havarisinden biridir. Bu nedenle St. Philippe Martyrion Kilisesi, özellikle Hristiyanlık inancına sahip kişiler tarafından yoğun ilgi görmektedir. St. Philippe, Hristiyanlığı yaymak amacıyla bölgeye gitmiş ve vefat etmiştir. Bu bölgeye gömülmüştür.

Yeşildere Şelalesi : Eşsiz tabiat güzelliğiyle 55 metre yükseklikten akan Yeşildere Şelalesi, türlerinin en güzel örneklerindendir.

Akhan Kervansarayı : Akhan Kervansarayı’ 13’üncü yüzyıldan bu güne kadar olan bütün tarihiyle Selçuklu Dönemi’ndeki mimari özellikleri taşır.

Tekkeköy Kaplıcası : Kaplıcalar, Sarayköy ilçesi sınırları içinde yer alır. Bu kaplıcaların romatizma, deri, idrar yolu ve kadın hastalıklarına şifa olduğu bilinmektedir.  Termal turizmi açısından değer taşır.

Denizli Ufo Müzesi : Denizli Ufo Müzesi, Amerika, İngiltere ve Japonya ‘da da olan ufo müzelerinin haricinde büyüklük açısından dünyada dördüncü sıraya girmiştir. Ufo tarihi ve eserlerinin bulunduğu müze ilgiyle karşılanmaktadır.

Servergazi Türbesi : Servergazi Türbesi,  Selçuklu Devleti’nin 1210 yılında Denizli’yi fethi sırasında şehit olan Server Gazi’ye aittir. Sahip olduğu maneviyatı açısından sık sık ziyaret edilmektedir.

Acıpayam Yazır Camii : Acıpayam Yazır Camii’nin tarihi, 1301 yılına dayanır.  Köklü tarihi geçmişiyle günümüzde hala özgünlüğünü koruyabilmiştir. Cami, yapıldığı dönemin motif özelliklerini en güzel şekilde yansıtmaktadır.

       DENİZLİ MUTFAĞI

       Ege Bölgesi’nin en güzel şehirlerin biri olan Denizli turistlik özelliklerinin dışında mutfağıyla da dikkat çekmektedir. Denizli mutfağında, hala Geleneksel Türk Mutfağı’ nın pek çok özelliğine rastlanmaktadır. Mutfakta kullanılan malzemeler arasında en çok bakliyat, tahıl ve et bulunur. Bunun sonucunda da hamur işleri de çoğunlukla tüketilir.

        Kahvaltı kültürünün çok önemli olduğu Denizli’de, sabahları yufka ekmek veya fırın ekmeği yenir.  Kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı tulum peyniri ve çakmaklı peyniridir. Bunun yanında kızartma, yumurta salatası ve yufkadan yapılan her türlü yiyecekler tüketilir.

         Denizli, Ege Bölgesi’nde yer alması nedeniyle ot ve sebze açısından çok zengindir. Bu durum da doğal olarak mutfak kültürünü etkilemiştir. Çorbalar çok sevilir. Özellikle de tarhana çok kullanılır. Burada farklı olarak top tarhana kullanılır. Denizli mutfağı ikliminden dolayı sebze yemekleri ile ön plana çıkar. Mutfakta patlıcan yeri çok büyüktür. Patlıcandan birçok çeşit yemek yapılır. Salatalar da bol bol kullanılır. Kuzu eti çok yaygındır. Kendi adıyla anılan Denizli Kebabı çok meşhurdur. Denizli mutfağındaki en çok bilinen lezzetleri ise şöyle sıralayabiliriz:

          Çaput Aşı, Buldan Tarhanası, Arabaşı Çorbası, un çorbası, kedi börülcesi çorbası, kuru börülce çorbası, tirit, Denizli turşusu, ebegümeci salatası, kuru patlıcan dolması, taratorlu börülce salatası, filizi salatası, sirkeli et, kuyu tandır kebabı, patlıcan kapama, kumbar dolması, nohutlu et, kuzu çevirme, ciğer sarma, tas kapaması, kol dolması, saçta işkembe, biber tatarı, şipit, patlıcan gözlemesi, patlıcan soğan, börülce böreği, Süller Pidesi, mısır gömmesi, yufka, bazdırma, leyen böreği, Davaz Baklavası.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu