EgeGezilecek yerlerTürkiye

Doğa ile Denizin Buluştuğu Bodrum;

Doğa ile Denizin Buluştuğu Bodrum;

Bodrum

Bodrum Ege bölgesinin Muğla iline bağlı 13 ilçesinden biridir. Plaka kodu 48’dir. Bilgi bilgidir 😊 önemli bir turizm merkezidir. Nüfus açısından en büyük ilçe unvanına sahip olmuştur.

Bodrum’un antik çağdaki adı ‘Halikarnassos’tur. Türkçe ‘Halikarnas’ olarak okunmuştur. Aziz Petrus Kalesi adı verilen kale ile birlikte şehrin Aziz Petrus’a adanmasıyla şehre ‘Petrium’ adı verilmiştir. Bu isim zaman içerisinde önce ‘petrum’ sonra ‘potrum’ ve en sonunda ‘Bodrum’ olarak söylenmeye başlamıştır.

Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Mausoleum Halikarnassos şehrinde inşa edilmiştir. Depremler ve istilaların etkisiyle zamanla yıkılan mozolenin mermerden taşları Bodrum Kalesi’nin yapımında kullanılmıştır. Kaleyi 15. yüzyılda Hristiyan Şövalyeler inşa etmiştir. İnşaat 100 yıllık bir sürede tamamlanmıştır. Papa kalenin bitmesi için kalenin yapımında çalışanlara endülijans kâğıtları dağıtmıştır. Bodrum şehri Anadolu toprakları üzerinde en son ele geçirilen Hristiyan toprağıdır. Şehir II. Mehmed zamanında kuşatıldıysa da ancak I. Süleyman’ın Rodos Seferi sırasında ele geçirilebilmiştir. Bodrum Kalesi bugün dünyanın en büyük 2. Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermektedir. Doğu Akdeniz’de ayakta kalan en sağlam kaledir. Bodrum şehri ise pek çok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Bodrum da Ege ve Akdeniz iklimleri hakimdir. Yaz aylarında neredeyse hiç nem bulunmaz. Kış aylarında ise nem oranı oldukça düşüktür. Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları oldukça ılık ve yağışlıdır. 1970 yılından günümüze kadar yalnızca 2004 yılı şubat ayında kar yağışı görülmüş ve kar kalınlığı ortalama 5 cm’yi bulmuştur.

Yarımada bitki örtüsü olarak çok belirgin bir şekilde ikiye ayrılmıştır. Batı tarafında çalılık ve fundalıklar doğusunda ise iğne yapraklı kızıl çam, yabani çilek, mersin ve sandal ağaçları bulunmaktadır. İlçe arazisinin % 61,3’ü orman sayılan alanlardandır. İlçede düzenli akarsu yoktur. Mumcular Beldesinde bulunan Sulama Göleti ise sulama ve içme suyu amaçlı kullanılmaktadır.

Bodrum’da 2003 yılından beri her yıl yaz aylarında Uluslararası Bodrum Bale Festivali düzenlenmektedir. Türkiye’nin ilk ve tek bale festivali olma özelliğini taşımaktadır.  Bunun dışında şehirde 2010 yılından beri Bodrum Barok Müzik Festivali düzenlenmektedir.

Bodrum, dünyaca ünlü bir tatil beldesi olması nedeniyle gelişmiş ulaşım imkânlarına sahiptir. Şehrin hava ulaşımı Milas-Bodrum Havalimanı üzerinden sağlanmaktadır. Bodrum’da üç büyük marina ve kruvaziyer yanaşma iskelesi de mevcuttur. Marinaların ilk yapılanı Bodrum merkezde bulunan Milta marinadir. İkinci marina Turgutreis beldesinde bulunan D Marin ve üçüncüsü Yalıkavak beldesinde bulunan Palmarina’dır.

Bodrum’un bu özellikleri dışında, beyaz evlerine pembe çiçekli ağaçlarına alışınca Bodrum sizin memleketiniz olur. Ne zaman denizin tuzlu suyuna dokunsanız içinizde ki çocuksu heyecanı bir koltuğa oturtamazsınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu