EgeGezilecek yerlerTürkiye

Doğa Kenti Marmaris

Doğa Kenti Marmaris

MARMARİS

Marmaris’in tarihi MÖ 12000’lere kadar gider. Fiskos kentin ilk adıdır. Karya dilinde “Doğakenti” demektir. Bu bölge de pek çok medeniyet hüküm sürmüştür. Marmaris kentinin en eski kısmı denize doğru uzanmış bir tepe üzerine kurulu olan Kale Mahallesidir. Marmaris daha sonra eteklere doğru ve kıyı boyunda gelişmiştir. Hava ulaşımının yapıldığı Dalaman Havaalanı sadece bir saat uzaklıktadır. Rodos ise sadece 45 dakika uzaklıktadır. Marmaris de Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlıdır.

Bölgede yapılacak gezilerde Karia, Rodos ve ada uygarlıkları, Mısır, Asur, İon, Pers, Makedon, Suriye, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinin izlerini görmek mümkündür.

Zengin tarihi ve muhteşem doğası ile Marmaris Yarımadası, bu coğrafi konumuyla tarih boyunca çok sayıda limana ve kente ev sahipliği yapmıştır. Doğal güzellikleri, uzun sahil şeridi, çam ormanlarıyla kaplı tepelerinden muhteşem manzarası, bakir koyları, eşsiz plajları, antik kentleri, yat marinaları ve her türlü aktiviteyi sunmasıyla beraber Marmaris her yıl yüz binlerce turist ağırlamaktadır.

Tarihi bina ve yapıların pek çoğu zaman içerisinde restore edilmiştir ve hala restoran, bar ve mağaza olarak hizmet vermektedir. Ev olarak kullanılan çok az sayıda yapı vardır. Tarihi kent merkezinin dar sokaklarında ahşap evlerin arasında dolaşmanın oldukça etkileyici bir özelliğinin olduğunu söyleyebilirim.

Marmaris Kalesi ve Arkeoloji Müzesi ve Marmaris Büyük Çarşı, bu bölgenin mutlaka görülmesi gereken yerlerindendir. Marmaris’in konaklama yerleri genellikle sahil şeridi boyunca konumlanmıştır. Marmaris’in en çok tercih edilen konaklama bölgesi olarak Uzunyalı Plajı, Siteler ve Armutalan‘ı da kapsayan Marmaris merkez bölgesi başta gelmektedir.

Marmaris merkezinden sonra daha sakin ve Marmaris’in kalabalığından gözlerden uzakta konaklamak isteyenler için en çok tercih edilen tatil beldesi ise İçmeler. Daha sonra ise Turunç gelmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu