EgeGezilecek yerlerTürkiye

Ege’nin İncisi İzmir,

Ege'nin İncisi İzmir,

İZMİR

Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık üçüncü şehridir. 367’dir. Coğrafi olarak Türkiye’nin batısında bulunur ve ilin tamamı Ege Bölgesi’nde yer alır. Yüzölçümü olarak ülkenin yirmi üçüncü büyük ilidir. İzmir Körfezi çevresinde bulunan şehir, her yıl İzmir Enternasyonal Fuarı’nı düzenleyen önemli bir fuar merkezi ve liman kentidir. İyon kültürünün etkisini barındırdığı için şehre güzel İzmir, İyonya’nın incisi ve eski İzmir’de denmektedir.

İzmir, yatlar ve gemilerle çevrilmiş uzun ve dar bir körfezin başında yer almaktadır. Sahil  boyunca palmiye, hurma ağaçları ve geniş caddeler bulunmaktadır. İzmir Limanı, Türkiye’nin en büyük yedinci limanıdır.

İzmir’ in Tarihi Yerleri

İzmir, tarihi kalıntıları ve mirası MÖ 3000’i yıllara dayanmaktadır. Büyük İskender’in kurduğu Smyrna kentinin de bu bölge de kurulduğu bilinmektedir. Bölgenin geçmişten günümüze gelen sivil ve kültürel mimarisinin gelişmiş olması çeşitli medeniyetlerin İzmir’de ticaret ve turistik yapısının ilgi görmesine neden olmaktadır. Konak meydanı, İzmir’ in kalbi merkezlerindendir. Atatürk meydani olarak ta bilinen meydanın çevresinde resmi kamu kuruluşları bulunmaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Hükümet Konağı, Emniyet Müdürlüğü, Yalı Cami, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Saat Kulesi konak meydanında yer almaktadır. Katipoğluları ailesi İzmir’in vaktiyle önde gelen ayan ailelerindendir. Konak meydanı adını bu aileden almıştır. Katipoğluları ailesi 18.yüzyılda İzmir’de yaşayan, kent yönetimden sorumlu seçkin ve kültürlü bir aile olarak bilinmektedir. Konağın dış avlu bölümü günümüzde boş olarak merkez meydan şeklinde hizmet vermektedir.

İzmir’ in Birbirinden Eşsiz Tarihi Yerlerini Gezip Yerinde Görmeyi İhmal Etmeyin

Seyahat rehberi kapsamında gezilip görülecek yerler arasında gösterilen İzmir, geçmişten günümüze taşıdığı mimari yapısı ile dikkat çekmektedir. Her bir mimari zenginlik şehrin önemli bir kısmını keşfetmeniz için tasarlanmıştır. Saat kulesi, Yalı Cami, Milli Kütüphane ve Elhamra Sineması, Tarihi Kemeraltı Çarşısı Kestane Pazarı Cami, Şadırvan Cami, Agora, Kadife Kale gibi dini, kültürel ve sosyal yapılar ziyaretçilerin ilgi odağı hâline gelmektedir. İzmir de göreceğiniz tarihi yerler kapsamında birbirinden renkli ve tarihi dönemlere ışık tutan kalıntıları vardır. İzmir’i turistik önemi, tarihi mimari esintisi ve çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış mirası ile yerinde görebilir; keyifle gezi yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

İzmir’de Turizm

İzmir de gezilecek yerleri merak edenleri bir satır aşağıya alalım..

Balçova Adatepe’de ormanlık alan üzerine kurulu Teleferik Tesislerine mi gitmek istersiniz, Yassıca Ada’da günübirlik deniz keyfi yaşarken çeşitli yiyecek ve içecek alternatiflerini tatmak mı istersiniz bimiyorum ama hemen karar vermeyin derim çünkü daha sıra aşağıda sıralayacağım çikolata tadında gezilecek yerler bulunmaktadır.  Bunlar Peterson Köşkü, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi, Murat Köşkü, İzmir Doğal Yaşam Parkı bunlardan bazılarıdır.

İZMİR MUTFAĞI

Türkiye’nin zeytinlerinin yetiştiği Ege Bölgesi, zeytinyağlı yemekleri ve mezeleri ile ünlüdür. İzmir mutfağında Osmanlı yemek geleneklerinin yanı sıra, Musevi, Ermeni ve Rum lezzetleri de görülür. Öte yandan İzmir mutfağında İtalyan ve Fransız etkileri de hissedilir. İzmir de bir çok devletin ve milletin etkileri görülmektedir.

Ege’nin lezzetli balıklarının yanı sıra, İzmir mutfağının en önemli özelliği otlar ve zeytinyağlı yemeklerdir. Deniz börülcesi, ıspanak, cibez otu, arapsaçı, ısırgan otu gibi çeşitli otla yapılan salataları meşhurdur. Bunun yanında İzmir köftesi ve boyozu ünlüdür.

Türkiye’nin doğası ve atmosferi en güzel köşelerinden biri olan İzmir, birbirinden özel yemekleriyle de ziyaretçilerine bir lezzet şöleni vadediyor. İşte midenize bayram ettirecek İzmir yemekleri…

Yerli veya göç sonucunda İzmir’e gelen Türkler, doğma büyüme İzmirli olan Rumlar, Sefaratlar, Levantenler sayışma yıllarında Batı Trakya ve Midilli, Sakız adalarından gelenler, Arnavutlar İzmir de kültür çeşitliliğini oluşturuyor. Elbette ki bu kültür zenginliği İzmir mutfağında güzel etkiler bırakmıştır.

İzmir mutfağının zenginliği saymakla bitmez ama biz yine de ipin bir ucundan tutalım. Zeytinyağlı yemekler, otlar, sebzeler, muhteşem balık yemekleri ile Akdeniz mutfağına göz kırpmaktadır.

İzmir’in ilçelerine gittiğinizde özellikle Seferihisar, Tire, Urla, Karaburun, Foça’ya. 3 öğünden tek öğün bile atlamamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. İzmir ve güzel ilçelerinin meşhur yemekleri Lokma, Keşkek, Boyoz, Kumru, Şevketi Bostan, Revani, Zerde, Sura, İzmir Köftesi ve Tarhana Çorbası gibi lezzetler olarak sıralanabilir.

Tarhana Çorbası : Soğuk kış günlerinde yapılan sıcacık  bir tarhana çorbasına kim hayır diyebilir ki ! Domates, kırmızı biber, tarhana otu, süzme yoğurt, irmik ve birkaç malzeme daha ilave edilerek yapılan hamur, sekiz gün boyunca ara ara yoğrulur. Dokuzuncu güne gelindiğinde misket boyutuna getirilip kurutulur. İzmir’in tarhana çorbasını diğerlerinden ayıran özelliği et suyu ile yapılıyor olması ve yoğurulma sürecidir.

Şevketi bostan : Şevketotu ya da bostanotu olarak da bilinen İzmir’e has sebzenin kuzu etiyle tamamlanmasıyla oluşmuştur. Günümüze kadar ulaşmış bu yöresel yemeği mutlaka tatmalısınız.

Lokma : İzmir Kordon’da her köşe başında kuyruklar oluşturan bir diğer lezzetin ismi lokma. Kızgın zeytinyağında kızartılan küçük hamur topları ardından şerbete atılır ve keyifle yenir. Lokmanın özel günlerde ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

Keşkek : Keşkek ile tanışmayanları buraya alalım. Kabuğu çıkarılarak yumuşatılan buğdayın, koyun etiyle harmanlanmasıyla ortaya çıkmıştır. Bakır sahanlarda servis edilen keşkek, üzerine dökülen salça ve tereyağı sosuyla hem göze hemde damak zevkinize hitap etmektedir.

Şambali : Yoğurt, irmik, yumurta ve unla yapılan kekin üzerine dökülen şerbetle tatlandırılan şambaliyi özellikle kaymakla denemelisiniz.

İzmir köfte : Tepsiye özenle döşenmiş patateslere köfteler arkadaşlık eder. Patates ve köftenin muhteşem uyumunu nerede görseniz tanırsınız. İzmir köfteyi özel yapan ise üzerine eklenen domates sosudur.

Zerde : Özel günlerin tatlısı olan zerdenin ilk çıkış yeri İzmir olmasa da yiyebileceğiniz en güzel yer burasıdır. Adını zerdeçaldan alan bu tatlı nişasta, şeker ve pirinç üçlüsü üzerine kuruludur.

Kumru : İzmir’den Türkiye’ye yayılan diğer lezzet ise kumru. Adını ekmeğinin şeklinden almıştır. Izgarada pişirilen sucuk ve salamın, domates dilimleri ve kaşar ile buluşmasıyla ortaya çıkan eşsiz bir lezzet. İzmir’in yerlisi kumruya mayonez ketçap koymaz, koydurmaz.

Sütlü balık : Korkmayın, zehirlenmeyeceksiniz. Balık, mantar, midye ve kaşar peynirinin, beşamel sos ile bütünleşmesiyle ortaya çıkan mükemmel lezzet.

Gerdan tatlısı : Et ile yapılan bu tatlı duyanlarda şaşkınlık yaratıyor. Et ile tatlı mı olur dediğinizi duyar gibiyim. Çokta güzel olur. Et az miktarda tuz ile haşlanarak küçük parçalara ayrılır. Üzerine et suyu, şeker, tarçın, karanfil eklenerek kıvamı koyulaşıncaya kadar pişirilir. Altını kapatmadan önce kuru erik, kayısı, kavrulmuş badem, çam fıstığı eklenerek sıcak bir şekilde servis edilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu