Gezilecek yerlerKaradenizTürkiye

Karadeniz’in İncisi Trabzon

Karadeniz'in İncisi Trabzon

Trabzon

Trabzon, Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz bölümünde yer alan bir şehirdir. Karadeniz sahili ile Zigana Dağları arasında yer almaktadır. Toplam nüfusu 765.127’dur. Bu nüfusun yaklaşık %54’ü şehir ve ilçe gibi merkezlerde,%46’sı ise kırsal kesimlerde yaşamaktadır. Trabzon halkı adet, yaşam tarzı , gelenek ve görenek bakımından kendine ve yöreye özgü özellikler taşımaktadır. Trabzon da çok çeşitli Türkmen boyları yaşamaktadır. Çepniler ise bölgede Şalpazarı ve Beşikdüzü ilçesinin Şalpazarına yakın köylerinde 29 kadar köyde yaşamakta olup en eski Türkmen geleneklerini hala sürdürmektedirler.

Trabzon adının eski Grekçe masa ya da trapez/yamuk biçimi karşılığı olarak “trapezos” kelimesinden geldiği görüşü mevcuttur. Trabzon adına, Trapezos olarak ilk kez, Yunanlı komutan Kesnophon tarafından kaleme alınan, M.Ö. 4. Yüzyılda geçen olayların anlatıldığı “Anabasis” adlı antik kaynakta rastlanmaktadır.

Trabzon’un 4000 yıllık geçmişi vardır. Fatih Sultan Mehmet fethetmiş, yavuz sultan selim valilik yapmıştır. Sultan Süleyman bu topraklarda dünyaya gözünü açmıştır. Mustafa kemal Atatürk ziyaretleriyle 3 defa güzelleştirmiştir bu şehri.

Trabzon denince aklımda asi bir çocuk canlanır. Ne zaman havasından bir yudum alsam içim kanatlanır. Bu sözlerle şiirleştirmek isterim Trabzon’u zitra havası ayrı suyu ayrı doğası ayrı kafiyelidir.

Trabzon Şehri, 1461’e kadar 200’ü aşkın sene yaşayan Trabzon Rum İmparatorluğu’nun başkentliği yapmıştır. Tarihi açından oldukça değerli bir yer olmakla birlikte tarihi yerlerini gördükçe küçük bir tutulma yaşayabilirsiniz.betonlaşmanın izin verdiği ölçüde doğasının heybeti sizi çok etkileyecektir. Zigananın altından geçerken kalbiniz fırlayacak gibi oluyor. Sonbaharı ayrı, kışı ayrı güzel. O yüzden Trabzon.

Trabzona geldikten sonra yaylalarına gitmemek sizi keşkelere iter ki bunu istemeyiz. Sümela manastırının da gönlünü almadan gitmeyin derim

Yıl boyunca Trabzonu ziyaret edebilirsiniz. Dediğimiz gibi tarihi ve doğal güzellikleriyle  her mevsimi ayrı güzel.

TRABZON DA GEZMEYE DOYAMAYACAKSINIZ

Türkiye’nin nadide şehirlerinden Trabzon’u gezmekle bitiremeyeceksiniz. Nerelere gidiyoruz gelin birlikte bakalım…

Atatürk Köşkü : Burası, Kostantin Kabayanidis tarafından 1890 yılında yazlık olarak yaptırılmıştır. Avrupa ve Batı Rönesans mimarisinin etkilerini taşıyan bir köşk. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1934 ve 1937 yıllarındaki Trabzon ziyaretlerinde hep bu köşkte kalmıştır ve vasiyetini bu köşkte yazmıştır. Kendisi vasiyetinde şöyle demektedir: “Mal ve mülk bana ağırlık veriyor. Bunları milletime vermekle ferahlık duyuyorum. İnsanın serveti, kendi manevi kişiliğinde olmalıdır. Ben büyük milletime daha neler vermek istiyorum.”

Köşk bugün müze olarak kullanılmaktadır. Müze haftanın 7 günü ziyarete açıktır. Köşke uğradığınızda o muhteşem bahçesini gezmeyi unutmayın.

Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı) : Zeytinlik Caddesi’nde bulunan ve şu an Trabzon Müzesi olarak kullanılan bu konak, 1900’lü yılların başlarında  Banker Kostaki Teophylaktos tarafından konut olarak yaptırılmış bir konak. Konakta kullanılan malzemeler İtalya’dan getirilmiştir. Konak şuanda müze olarak kullanılmaktadır. Konağın bodrum katında, arkeolojik eserler, zemin katında, konağın orijinal hali, birinci katında, etnoğrafik eserler sergilenmektedir. Şuan ziyaretçi kabul etmemektedirler.

Ayasofya Müzesi : Trabzon’da, Geç Bizans kiliselerinin güzel bir örneği sayılan Ayasofya Kilisesi, Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethi sonrası camiye çevrilmiş yapılardandır. 1. Dünya Savaşı yıllarında sırasıyla depo, hastane daha sonraları yine cami olarak kullanılan kilise, 1958-1962 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Edinburg Üniversitesi’nin işbirliği ile restore edilerek 1964 yılından sonra müze olarak ziyarete açılmıştır. Bahçesinde bir de çay bahçesi bulunmaktadır.

Bakırcılar Çarşısı : Trabzon, tarihi boyunca, Doğu Karadeniz bölgesindeki zengin bakır yataklarından elde edilen bakırın işlendiği bakırcılık atölyeleri ile ünlü bir yer olagelmiş. Bu atölyelerde işlenen bakır, bronz ve pirinçten üretilen kap, kacak, bakraç, maşrapa gibi ürünler Osmanlı saraylarına, İran’a, Karadeniz’deki diğer şehirlere gönderilmiş ve hep alıcı bulmuş. Bu gelenek bugün hala merkezdeki Bakırcılar Çarşısı’nda yaşatılmaktadır.

Bu güzel mekanlar dışında Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı’nda üzerindedumanı tüten tereyağlı pilavdan yemeniz gerekiyor. Sümela Manastırı, Vazelon Manastırına da uğramanızı tavsiye ederim.

Saymakla bitiremeyeceğimiz Trabzon gezimize bir sonraki yazımızda devam edeceğiz. Bizi okumaya devam edin.  

Trabzon mutfağını yakından tanımaya hazır mısınız !

Trabzon’un yöresel yemekleri denince akla elbette ki dillerden düşmeyen kuymak, hamsi balığı, akçaabat köftesi ve Trabzon pidesi geliyor. Tarihi ve doğasının yanı sıra zengin mutfağıyla da gönüllere taht kuran Trabzon’a yolunuz düştüğünde, şehre ait  tatmanız gereken yöresel lezzetleri sizin için bir yazıda topladık.

Hamsi Çorbası : Denizden babam çıksa yerim diyen Trabzon halkı, çorbalarını bile milli yiyecekleri hamsi ile pişiriyor. Kış aylarının vazgeçilmez başlangıç yemeği hamsili çorba, kılçıklarından ayrılmış ve fileto haline getirilmiş balıkların un ve yumurta ile terbiye edilip, domates sosu ile harmanlanmasından oluşuyor. Tam bir lezzet bombası olan hamsili çorbaya, Trabzon restoranlarında sıklıkla rastlayabilirsiniz.

Isırgan Çorbası : Trabzon’un muazzam topoğrafyasında hangi sebzeler yetişmiyor ki… Isırgan otu kentte yeşilliğin olduğu hemen her yerden kolaylıkla toplanabilen bir bitki. Çorbası ise yöre halkı tarafından çok seviliyor. Isırgan otu çorbasının içerisine mısır unu, tuz, yağ ve taze toplanmış ısırgan otları ekleniyor.

Kuymak : Tüm Karadeniz’de hatta ülkemizde adıyla ve tadıyla nam salan kuymak; mısır unu, kolot peyniri ve tereyağıyla hazırlanan nefis bir tada sahip yemeklerden. Öyle ki Trabzon’a gitmeniz için başlıca bir sebep olabilecek kadar iddialı.

Karalahana Çorbası : İnce kıyılmış karalahana, barbunya, kurutulmuş acı biber ve mısır unu ile yapılan karalahana çorbası, özellikle mısır ekmeğiyle yenildiğinde lezzetini ikiye katlıyor.

Akçaabat Köftesi : Trabzon’un küçük bir ilçesi olan Akçaabat’ı dünyaca bir üne kavuşturan Akçaabat köfte şehre has, herkes tarafından bilinen ve vazgeçilmez olan yöresel bir tat. Küçük bir tüyo olarak belirtelim; köfte, lezzetini içine koyulan sarımsaktan alıyor.

Peynirli Trabzon Pidesi : Mayalı hamura özel köy peyniri koyulduktan sonra, üzerine isteğe göre yumurta ya da tereyağı eklenerek hazırlanan peynirli Trabzon pidesi, eşsiz tadıyla yiyenleri adeta büyülüyor.

Kara Lahana Sarması ( Pancar) : Trabzon’da pancar olarak bilinen karalahana sarması, karalahananın en lezzetli halini bulabileceğiniz yerdir. Genellikle satır kıymasından yapılan sarmalar şu ana kadar yediğiniz sarmaları unutturacak.

Kefal Ekşilisi : Yuvarlak şekilde kesilen balıkların tepsiye dizilmesinin ardından domates, soğan, biber ve maydanozun eklenmesiyle hazırlanan bir yemektir. Ekşili denmesinin nedeni tepsiye bir limon sıkılması ya da yemeğin limon dilimleriyle pişirilmesidir.

Palamut Dolması : Palamutun kendi eti, yenibahar, ceviz içi, çam fıstığı ve kuş üzümü ile kavrulan iç harcın bir palamuta doldurulmasıyla yapılan palamut dolması, üzerine bir de limon sıkıldı mı tarifsiz bir lezzete dönüşüyor.

Hamsili Pilav : Trabzon ve Karadeniz’in simgesi olan hamsi, lezzetiyle bir yiyenin bir daha vazgeçemeyeceği türden. Hamsili pilav, lezzetli bir iç pilav etrafının lezzetinden parmakları yedirten tazecik hamsilerle sarılmasından hazırlanıyor. Trabzon’da hemen her restoranda bulabileceğiniz bu lezzeti, denemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Hamsi Tava : Başta Doğu Karadeniz olmak üzere Trabzon’un simgesi haline gelmiş derya kuzusu hamsinin sofralarda yerini alan klasik hali hamsi tava elbette. Denizden taze tutulmuş bu lezzetli balık önce unlanıyor, sonra önceden kızdırılmış yağda çıtır çıtır kızartılıyor.

Pazılı Kaygana : Mısır unu, kuru ve taze nanenin pazıya eşlik etmesiyle hazırlanan pazılı kaygananın Karadeniz ve Trabzon mutfağında adı ve tadıyla yeri oldukça büyük.

Pırasa Tavas : Trabzon yöresinin çok sevilen ve sıklıkla pişirilen yemeklerinden biri olan pırasa tavası, içerisinde mısır unu, yumurta ve pırasanın olduğu oldukça lezzetli ve faydalı bir lezzet.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu