Gezilecek yerlerGüneydoğu AnadoluTürkiye

Medeniyetler Beşiği Şanlıurfa

Medeniyetler Beşiği Şanlıurfa

Şanlıurfa Gezi Rehberi

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan, sade bir yer şekilleri özelliğine sahip olan Şanlıurfa;  medeniyetler beşiği bir kent olarak bilinmektedir. Her dönem güncelliğini koruyan antik kalıntı zenginliği, otantik halı, kilim, kumaş ve bakır aksesuarları, şehrin cezbediciliğini artırmaktadır. Gastronom bir şehir olarak Urfa, kebapları, şıllık tatlıları, çiğ köfte ve mezeleri, şerbet ve hoşaf sunumları ile turistik olarak devasa bir patlama yaratmaktadır. Ulaşım kolaylığı, sıcak iklim ve kültür topografyası ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan kent, konaklama ve otel işletmecilikleriyle de kalite esasını kanıtlarmış turistik tarihi bir yerdir.

Şanlıurfa Gezi Planınızı Ertelemeyin

İlim yapısının yanı sıra, medeniyetlere ev sahipliği yapan, kerpiç evleri ile otantik yapısını koruyan Şanlıurfa, yüzyıllardır antik kent olma özelliğini korumaktadır. Gümrük Hanı, Sakıbın Köşkü, Sipahi Pazarı Tanıtımı, Kızlar Sarayı, Halepli bahçe Mozaik Müzesi, Şanlıurfa Müzesi, Bazda Mağaraları, Harran Kalesi, Hasan Padişah Cami, Selahaddin Eyyubi Cami, Halfeti gibi birbirinden eşsiz doğal antik kent ve tarihi alanları ziyaret edebilir, gezi yolculuğunuza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Kent;  komşu beldeleri ile benzerlik gösterecek kalitede, yemek, anıt, tarih kalıntı, konak ve camileri ile turistik değer taşıyan binlerce etnik hazineye sahiptir. Yatak kapasitesi, han, konak ve modern otel işletmeciliklerini tercih ederek, uygun fiyatlara bu beldelerde kalma fırsatı yakalayabilirsiniz. Şanlıurfa gezi rehberi kapsamına alınan şehrin doğal mirası nitelinde olan diğer tarihi ve kültürel mirasına ortak olabilir,  güvenle şehri tarihi dokusu ile analiz edebilirsiniz. Antik dönem uygarlıklarının yerleşim yerlerinden olan kenti gezerken tarihe ışık tutan eski dönem otantik mimarisini yeniden keşfedebilirsiniz.

Şanlıurfa Konaklama

Eki dönem yapı mimarisi, kale, han, hamam kale sur ve camileri ile ün kazanan Şanlıurfa, tarihi dokusu, turistik zenginliği ve otantik havası ile cezbedici bir kenttir. Gündüz tarihi manzaraları, gece şehrin ışıtışı ve doğal güzellikleri kente her an parlak bir görünüm kazandırmaktadır. Özellikle gündüz ve gece ısı farkından kaynaklanan iklim yapısını dikkate alarak geziniz için ince ve korunaklı giysiler tercih etmeniz gerekir. Her anı tarihte yolculuk yağacağınız kentte, Halfeti, Harran ve Göbekli tepe yapı mimarisi ve kalıntılarıyla turizmin kalbi olmuş durumdadır. GAP hava alanını kullanarak yapacağınız gezintilerin yanı sıra kara yolu taşımacılık bakımından da kısa sürede hayalini kurduğunuz grup ve gezi rehberleri ile Şanlıurfa’yı keşfe çıkabilirsiniz. Kentin konaklama bakımından güvenli, yatak kapasitesi yeterli ve gelişmiş birbirinden eşsiz Şanlıurfa hotel ve konakları bulunmaktadır.

Şanlıurfa Gezi Programınız İçin Doğru Konaklama Rehberini Seçin

Atatürk Bulvarı, Sarayönü Caddesi ve Balıklı göl Çevresinde daha aktif ve korunaklı bir gezi programı gerçekleştirmek istiyorsanız öncelikle doğru hotel ve konaklama seçimi ile gezi programınızı düzenlemelisiniz. Otel ve konaklama alanlarının profesyonel olarak dizayn edilmesi, şehrin turistik yapı güzelliğini ve cezbediciliğini artırmaktadır. Hiton Garden InnŞanlıurfa, Palmyra  Boutique Hotel, Türkemen Konağı, Şark Çırağan Konak  BoutıqueHotel, Şehrazat Konağı,Manici Hotel Şanlıurfa gibi  birbirinden  eşsiz ve modern  yatak kapasitesi özellikleri ile konak ve hotelleri tercih edebilirsiniz. Şanlıurfa gezi ve konaklama çerçevesinde Kentin müze, cami,  çarşı ve konaklarında alışveriş ve kahve molaları verebilirsiniz. Gezi sürecinde ayrıca, gastronom kentlerden bir tanesi olan Şanlıurfa’nın yöresel yemeklerinin keyfini çıkarabilirsiniz. Yeni tekne turları organize ederek, kentin otantik havasını ve sıcak bölge iklimini güvenle teneffüs edebilirsiniz.

Şanlıurfa’da Gezebileceğiniz Tarihi Yerler

Güneydoğu bölgesinde yer alan ve antik dönem kalıntılara sahip olan Şanlıurfa; medeniyetler beşiği olarak yüzyıllardır güncelliğini korumaktadır. İklim yapısı, konak ve şadırvanları, bakırcı çarşıları,  gastronom yemek çeşitliliği ile ilgi uyandıran şehir;  arkeolojik kazıları ile tarihe ışık tutan tarihi zenginliklere sahiptir. Hz. İbrahim’in Doğduğu mekânlardan Baıklı Göle, Mevlid –i Halil Camiden Hz. Eyyup Peygamberin Sabır makamına kadar çeşitli dini nitelikli kutsal yer ve makam yapılarına sahiptir. Şehir baştanbaşa kutsal mabede çevrilmiş, devasa bir kültür hazinesidir. Şehir, tarihi ve sosyal olarak her dönem güncelliğini koruyan, ve turistik değer taşıyan birbirinden değerli mozaik taşına sahiptir. Şanlıurfa; muazzam tarihi kent dokusu, çeşme, anıt mezar göl varlığı ile peygamberin uğrak yeri olan,  âlim ve bilginlerin yetiştirildiği kutsal bir kent özeliği taşımaktadır.

Şanlıurfa’da Tarihi Yeleri Gezmeyi İhmal Etmeyin

Çağlardan beri medeniyetlere ev sahipliği yapan ve her dönem turistik patlamaya neden olan Şanlıurfa; konak, çarşı, tapınak ve dini motifleri ile turizmin göz bebeği olan kentlerin başında gelmektedir. Her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan kent, Harran evleri, Göbekli Tepe Şuayb Şehri ve Halfeti (SaklıCennet) gibi tarihi çeşitliliğiyle merakla takip edilmektedir. Şehrin zengin mutfak mimarisi ve lezzetli sofra kültürü kentin cezbediciliğini artırmaktadır. Tasavvufi, siyasi ve sosyal olarak yıllardan beri canlılığını koruyan kenti, güvenle gezebilir, tarihi yapı mimarisi ile şehri yeniden keşfedebilirsiniz. Şanlıurfa tarihi doğal güzelliklerini; yapı mimarisi ev kültürel hazinesi ile analiz edebilir, uygarlıklardan kalan diğer kalıntı ve milli hazine değerlerini görme fırsatı yakalayabilirsiniz

Şanlıurfa’da Tarihi Yelerinden Olan Selahaddin Eyyubi Camisini Keşfedin

Doğunun incisi olan ve çağlardan beri geniş bir kültür mozolesi içinde medeniyetleri buluşturan Şanlıurfa, cami, konak ve dini mimarinin önde gelen yapı taşlarındandır. Her dönem etkinliğini koruyan ve kentin muazzam dini atmosferine ışık tutan tarihi mimar, Şanlıurfa’nın en büyük turistik avantajıdır. Çeşitli devlet adamları, din âlimleri ve ilmi hocaların ziyaret ettiği şehir, İslami dokusunu kaybetmeyen önemli ulvi din merkezlerindendir. Selahaddin Eyyubi Cami; eskiden Aziz Yuhannes kilisesinin faaliyet gösterdiği alana inşa edilmiştir. Selahaddin Eyyubi döneminde restore edilen ve yeniden inşa çalışmaları başlatılan caminin, kilisenin ardından 900-1250 yılları arsında yaptırıldığı bilinmektedir.

Selahaddin Eyyubi Camisini Gezerken Şanlıurfa Tarihi Yer ve Kültürel Mimarisini Analiz Edin 

Turistik değeri, arkeolojik kazı çalışmaları ve yıllardan beri uygarlıkların ana merkezi ile ün kazanan Şanlıurfa; her dönem güncelliğini koruyan muazzam bir yapı mimarisine sahiptir. Selahaddin Eyyubi din felsefesi ve devlet adamlığı ile tarihi dönemlerde iz bırakmış bir âlim devlet erkânı adamıdır. Camiye ismini veren âlim, Selahaddin Eyyubi Camisi kapsamında, turizmin gözbebeği olan kudretli inşasıyla çeşitli başarılara imza atmıştır. Cami başarılı mimarisi, tasarım gücü ve ibadethane olma özelliği ve sütunları ile dikkat çekmektedir pencerenin kenarında yer alan yarım sütunlar, birbirine donatılmış ejder kabartmaları ve sütün üzerine inşa edilen haç taşıyan aziz ve kuş figürleri bulunmaktadır. Mimari dokusu, kalitesi ve yapının camiye çevrilen yapı inşası zamanla sıva ile kapatılarak ziyaretçi misafirlerine sunulmaktadır.  Selahaddin Eyyubi Camii yapı mimarisini keşfederken, şehrin muazzam tarih ışığından feyz alabilir, keyifle Şanlıurfa gezinize devam edebilirsiniz.

Şanlıurfa’yı Gezerken Bazda Mağaralarına da Uğrayın

Tarihi yapılarının yanı sıra, kale, han, hamam, çarşı ve surlarla çevrili olan Şanlıurfa, birbirinden farklı tarihi ve kültürel alt yapıya imza atmaktadır. Harran – Han El Ba’rur yol ağının 19 km ilerisinde konumlandırmış olan Bazda Mağarası; eski bir taş ocağı olarak bilinmektedir. Kayaların üzerine yapılmış olan Arapça kitabeler, buraların 13. Yüzyılda Abdurrahman el- Hkkari, Muhammed ibn-i Bakır, Muhammed El Uzzar tarafından işletilerek bu günkü halini aldığı anlaşılmaktadır. Bazda mağarası tarihi geçmişi eski ve köklü bir medeniyetin mirası olarak gösterilmektedir. Şanlıurfa, mağarayı gezip görmek isteyen yerli ve yabancı turistik akınına uğrayan bir kent olarak güncelliğini korumaktadır. Son dönemin en çok rağbet gören, tarihi olarak teknik çeşitlilikleri ile devlet ve sivil halkın uğrak yeri olan Bazda Mağarası, kabartma tarihi yapıları ile dikkat çekmektedir.

Şanlıurfa Gezi Rehberinize Bazda Mağaralarını da Ekleyin

Bazda, Albazdu, Elbazde veya Bozdağ Mağarası olarak bilinen güneydoğu Anadolu bilgesinin en gözde taş ocaklarındandır. Eşsiz tarihi ve otantik görüntüsünün yanında geniş bir alana yayılan dağın dış cephesinde meydana gelen oyuklar taşın kesilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Taşların ufalması ve çeşitli evrelerinden geçirilmesi ile tünel ve galeriler meydana gelmektedir. Taşları devasa büyüklüğü görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Büyük olan taşlar iki katlı şekilde oyularak, yükseklikleri 10-15 metreye varan uzunlukları ile orta köşede oyuklar oluşturulmaktadır. Uzun galeri ve tünellerle oluşan taşlarla, dağın çeşitli yönlerine doğru çıkışlar sağlanmaktadır. Kentin turistik dokusunu ve canlılığını koruyan Bazda Mağarası tarihi yapılarını gezip gördükçe, Urfa’nın yeni kültür mozolesi olan yapı ve kültür işçiliklerini keyifle analiz edebilirsiniz.

Şanlıurfa Mutfağı Lezzetleri

Tarih mimari yapısı konak ve çarşı gelenekleri ile turistik yapı taşlarından olan Şanlıurfa,  bol acılı, ezmeli, salçalı ve baharat çeşitleri ile öne çıkmaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi misafirperverliği, turistik yapı bakımından her damağa hitap eden lezzetleri ile gastronom şehirlerinden bir tanesi haline gelmiştir. Halil İbrahim sofralarının baş mimarlarından olan Şanlıurfa geleneksel lezzetleri ile yerli ve yabancı herkes tarafından takip edilen bir kent olmuştur. Çiğköfte Urfa kebap, patlıcan kebap, borani, şıllık, pıt pıt, ayran çorbası, bostana, sarı çorba,  çağala aşı, sarımsak aşı, soğan tavası, su kabağı, isot çömleği, erik tavası, ekmek aşı, kuymak, meyan şerbeti, baklava, kadayıf tatlıları yörenin öne çıkan tanıtıcı lezzetlerindendir. Lahmacun ve kebabın diyarı olarak bilinen kent, konaklama ve otel işletmeciliklerinin yanı sıra misafirperver kent halkı ile de mutfak çeşitliliğini ve zenginliğini herkesle paylaşmaktadır.

Şanlıurfa Yerel ve Küresel Gastronom Uzmanlık Alanı Ve Yemek Sunumu Çeşitliliği

Köfte ve kebapların kendine has sunumu, yapılış tarzı ve damak zekinize hitap eden modelleri profesyonel ellerde şekillenerek tabaklardaki yerini almaktadır. Baharat, un ve sebzelerin de önemli olduğu yörede birbirinden renkli sebze çeşitleri zırhlanıp etlerle harmanlanarak köfte ve kebaplarda kullanılmaktadır. Patlıcan domates,  patatesli tepsi ve fırın ağırlıklı kebaplar, et yemekleri acık, bostana, şıllık ve kadayıf sunum zenginliği ile yörenin cezbediciliğini artırmaya devam etmektedir. Kent yerli, yabancı turist ağı çeşitliliği ve mutfak kültürü ile yurt içi ve yurt dışı olmak üzere her alanda profesyonel gastronom uzmanlığını kanıtlamıştır. Şanlıurfa Mutfağı yemek ve tatlı yelpazesinden damak zevkinize göre olan lezzetleri tercih edebilir, sofralarınızı farklı tabak sunumlarınızla renklendirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu