EgeGezilecek yerlerTürkiye

Muğla

Muğla

MUĞLA 

       Muğla, Ege Bölgesinin güneyinde yer alan topraklarının küçük bir kısmı da Akdeniz Bölgesi içine giren Türkiye’nin en kalabalık yirmi dördüncü ilidir. Kendine has olan mimarisi, tarihi dokusu, turistik merkez ilçeleriyle de kişilerin yoğun ilgisini çekmektedir.

       Muğla ilinin sınırları içinde olan Fethiye Bodrum, Marmaris, Datça ve Göcek coğrafi konumları, doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile çok fazla ilgi çekerek birçok kişi tarafından tatil yapmak için tercih edilmektedir. Muğla’nın diğer ilçeleri ise Milas, Dalaman, Seydikemer, Kavaklıdere, Yatağan, Köyceğiz, Ula, Ortaca, Kavaklıdere ve Menteşe’dir.

         Tarihi M.Ö. 3000’li yıllara dayanan Muğla, Asar Dağı eteklerinde konumlanmıştır. Antik dönemlerden beri birçok imparatorluğun himayesine giren Muğla, içinde bütün imparatorlukların kültür mozaiğini taşır. Muğla’nın himayesine girerek etkileşimde bulunduğu imparatorluklar; Pers İmparatorluğu, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Rodos Krallığı, Selçuklu İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu’dur. Şehir, hepsinden birçok iz taşır.

          Muğla ilimiz tarihi mimarisi, görülesi doğal tabiatı ve dünyaca bilinen ünlü plajları ile turizm cenneti. Muğla, sahilleri dışında tarihi dokusuyla önem kazanan bir şehirdir. Muğla merkezde en çok bilinen tarihi eserlerin bazılarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

           Muğla Ulu Camii, Muğla Müzesi, Pazar Yeri Camii, Şeyh Camii, Özbekler Evi, Belediye Kültür Evi, Saburhane Meydanı, Şemsi Ana, Konakaltı Hanı, Saatli Kule, Şahidi Camii, Andon Hamamı, Yağcılar Hanı, Yarım Han, Hacıkadı Evi, Sanat Evi olarak da bilinen Müftüler Evİ, Arasta,  ve dünyaca ünlü olan maketleri yapılıp dünyaya açılan Muğla Evleri, Muğla Merkez’de gezilecek tarihi yerler arasındadır.

                                                 MUĞLA’NIN GÜZELLİKLERİ

        Muğla’nın sınırları içinde yer alan büyük ilgi gören, birbirinden güzel diğer yerler ise Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi,  Bodrum Antik Tiyatrosu, Bodrum Sarıgerme Plajı, Selimiye’deki Akkum Koyu, Bodrum Kalesi, Şeytan Yalısı, Muğla Uyku Vadisi, Kızkumu, Turgut Köyü’ndeki Turgut Şelalesi, Akkaya Gökova’da yer alan Azmak Nehri’dir.

         Muğla Fethiye dendiğinde akla ilk gelen yer Ölüdeniz’dir. Sahip olduğu 3 kilometrelik plajı ve yılın on ayı ılık ve durgun suyu ile en çok ilgi göre yerlerden biri olma özelliğini taşıyor.

          Kelebekler Vadisi ise adını yılın sadece temmuz ve eylül ayları arasında ortaya çıkan herseyi Tiger adlı kelebeklerden alıyor. Bu kanyon, şırıl şırıl akan şelalesi, tertemiz denizi ve zakkum çiçekleriyle göz dolduruyor.

        Anadolu’nun en eski tiyatrolarından olan Bodrum Antik Tiyatrosu ise Klasik Çağ Bodrumu’nu yansıtıyor. Mausolos Dönemi’ne ait olan tiyatro, sahne binası, orkestra ve oturma alanından oluşuyor. Bodrum Çarşı Mahallesi’ndeki Bodrum Kalesi iki liman arasında yer alıyor. Günümüzde Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak anılan Bodrum Kalesi’nin üzerinde en yüksek olan Fransız Kulesi, İtalyan Kulesi, Alman Kulesi, Yılanlı Kule ve İngiliz Kulesi’dir yer alıyor.

        Sahip olduğu doğal görünümü ve ilginç efsanesiyle en çok merak edilip ilgi gören yerlerden biri de Kızkumu’dur.  Kızkumu sahip olduğu kumlu yoluyla denizin ortasından yürüyerek geçilmesini sağlıyor. Bu da oldukça dikkat çekiyor. Kızkumu’nun efsanesi ise şu şekilde:

        Anlatılan efsaneye göre bir kralın kızı, bir balıkçıya aşık olur. Balıkçı sandalla gelir, kız da elinde fenerle ona yol gösterir. Aşıklar buluşur. Bir gün bu olay kralın kulağına gider. Kral, hemen askerlerinin bu durumu engellemesi onlara için talimat verir. Kız ile balıkçı buluşacakları anda askerler kızı tutar ama kız ellerinden kurtulmayı başarır. Kız denizden balıkçıya koşmaya başlar. Tam o esnada bir mucize olur ve kızın koştuğu yerler kuma dönüşerek hızla gitmesine tardım eder. Askerler, buluşmalarını engellemek için okla balıkçıyı vurmak ister. Ama hedefi şaşırarak kızı vururlar. Bunu gören balıkçı da kızı alır ve ortadan kaybolur. Bir daha da hiç görünmezler. Kızın akan kanının da Kızkumu’na kırmızı rengini verdiği söylenir.

Muğla Gezi Rehberi Planınız Yapın

Ege ‘de yer allan, çağlardan beri çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış Kent olan Muğla, her yıl kesintisiz olarak turist akımına uğramaktadır. Özellikle antik dönem kalıntıları, tarihi dönmelere ışık tutan mimarisi ve göz alıcı camileri ile dikkat çeken yörede birbirinden değerli turizm kalıntıları bulunmaktadır. Turizmin kalbi olma yolunda hızla ilerleyen kentte, Muğla gezi rehberi kapsamına alınan, vadi, cami, müze, antik tiyatro ve doğanın mavi ile yeşilin en ışıltılı ve muazzam uyumu deniz manzaraları bunmaktadır. Tarihi dokusu ve parıltısı ile her döneme damga vuran Muğla ve turistik değerleri kısa süre içinde yerli ve yabancı turistlere araştırılıp, fotoğraflarla ölümsüz hale getirilmektedir. Kurşunlu, cami, Şeyh cami,  Muğla Evleri ve Bacaları, Muğla müzesi, çeşitli medeniyet ve Osmanlı uygarlıkları temelinden bu güne gelmiş, tarihin eşsiz miraslarındandır.

Muğla, Egenin incisi olan koy, körfez ve liman zenginliği ile turizmin gözdesi olan Türkiye’nin batısında yer alan Ege bölgesinde bulunan bir şehirdir. Özellikleri ilçeleri ile dikkat çeken kent,  Fethiye, Dalaman, Borum ve Marmaris gibi birbirinden eşsiz bir tabii doğa incisine sahip mavinin elli tonu derecesinde bir tabii ayrıcalığa sahiptir. Muğla gezi rehberi olarak birbirinden eşsiz ve muazzam görünüme sahip olan kenti yerinde görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Şehrin doğal güzelliklerinden faydalanmak ve yeni yerler keşfetmek istiyorsanız, Muğla’nın tarihi ve coğrafi güzelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Muğla Seyahatini Ne Zaman Yapmalısınız?

Ege Bölgesi turizm bakımından gelişmişliği ve jeopolitik avantajı ile öne çıkan ülkemizin sayılı bölgelerdendir. Ege bölgesinin en çok tercih edilen kentlerinden olan Muğla, Dalaman, Köyceğiz,  Fethiye gibi ilçelerinin doğanın, mavi ve yeşilin eşsiz simgelerinden olan bir turistik mecra haine gelmiştir.  Muğla seyahatini ne zaman yapmalısınız? Akdeniz bölge ikliminin hâkim olduğu yörede en çok yaz aylarında turizm patlaması yaşanmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin, antik tiyatro,   şelale,  koy, yalı, cami ve birbirinden renkli deniz yolculukları için Muğla’nın iklim yapısını doğru şekilde analiz etmelisiniz. Kent bu sayede zevkle gezilebilen tarihi ve doğal bir limana dönüşmektedir. Muğla’da ikim; yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçen karakteristik bir yapıya sahiptir. Sıcakların arttığı ve deniz, kum güneşin mükemmel uyumlu hale geldiği yaz ayları tatil yapmanız için en ideal zamanlardır.

Muğla Gezi Rehberinizi Oluştururken En Uygun Mevsimi Seçin

Muğla, turizm potansiyeli bakımından, millî gelir sağladığı kazancın yanı sıra yerel ve küresel çapta birbirinden farklı etkin coğrafyaya sahip turist akınına uğramaktadır. Turistik değerlerin temeli yaz aylarında denizin mavi tonu eşliğinde yapılan deniz ve yat turizmi olsa da doğa yürüyüşleri için ilkbahar ayları tercih edilmektedir. Muğla seyahati için en uygun mevsim ilkbahar ve yaz aylarıdır. İlkbaharın kartpostalları aratmayacak nitelikte olan ağaç,  yaprak ve denizin sakin, dingin ve huzurlu yapısı doğada eşsiz zamanlar geçirmenize kaynaklık etmektedir. Doğal mirasın bir parçası haline gelen cami, antik tiyatro, şelale, deniz ve koy turizmi yaz ve ilkbahar aylarında katlanarak artan bir turizm patlamasına neden olmaktadır. Muğla’da bir gezi programı oluşturmak istiyorsanız doğru mevsim ve zamanın oluşmasını beklemelisiniz. Doğa yürüyüşleri ve baharın tadını çıkarmak için ilkbaharda kente gezi düzenleyebilirsiniz. Deniz ve kumun muhteşem uyumunu yakalamak için yaz aylarında yat ve deniz turizminin keyfini çıkarabilirsiniz.

Muğla Gezi Turunuzda Tarihi Yapı Mimarisi ve Doğa Harikası Olan Turistik Yerleri Görün

Doğal yapı mimarisi plaj ve denizleri ile, doğanın mavi ile yeşil tonunun harmanlandığı ışıltılı sunumu ile ziyaretçi akınına uğrayan Muğla, çağlardan beri popülerliğini korumaktadır. Muğla’da gezebileceğiniz tarihi yerler arasında Ölü deniz, Kelebekleri Vadisi, Bodrum Antik Tiyatrosu, Sarıgerme Plajı, Akkum koyu gösterilmektedir. Ayrıca Bodrum Kalesi, Milas müzesi, Şeytan yalısı, Muğla Uyku Vadisi, Kızkumu, Turgut Şelalesi, Azmak Nehri gibi birbirinden eşsiz doğal ve mucizevi alan turistik mecra özeliği göstermektedir. Doğa yürüyüşlerinin yanı sıra yat ve teknelerle eşlik edilen gezilere katılabilirsiniz. Bol oksijenli hava avantajı ile etkisinden kurtulamayacağınız sağlıklı bir şekilde eşsiz bir gün geçirebilir, tatilinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Muğla’nı İncisi Bafa Gölünü Tatil Rehberinize Eklemeyi Unutmayın

Muğla’nın doğal Miraslarından olan Bafa gölü, 2000 yılında önce Akdeniz ‘in bir parçası olarak ziyaretçilerini konuk etmekteydi. Zamanla, Büyük menderes ırmağının göl çanağına ulaştırdığı alüvyonlar vasıtası ile Bafa bir göl yatağı haline gelmiştir. Gölün üzerinde bulunan iki adet adacık ve tarihi pek çok kalıntılara rastlamak mümkün hale gelmektedir.  Çağlardan beri medeniyetlerin beşiği haline gelen kentteki Bafa Gölü; levrek, yılan balığı ve kefal gibi balıklarla geçim kaynağının yanı sıra hane halkı yemek malzemesi olarak kullanılmaktadır. Balık çeşitliliği; restoran ve balıkçıların balık ihtiyacını karşılayan ticari bir meta haline getirilmektedir.

Bafa gölü, Ege’nin incilerinden olan Bafa gölü ile şehrin maddi ve manevi dokusuna eşsiz bir katkı sunmaktadır. Gölün üzerinde kurulun adacıklar vasıtası ile kurulan manastır ve kiliseler pek çok kişi tarafından ilgi ile takip edilmektedir. Fotoğrafçılar tarafından resmedilen tarihi kalıntılar, yörenin cezbedilirliğini artırmaktadır. Her bir balıkçı sağladığı balık ticareti vasıtası ile yılın belirli dönemlerinde kazançlı iş kolları elde etmektedir. Turistik bir alana sahip olan tarihi bu göle her yıl binlerce ziyaretçi akın etmektedir. Milli varlık bakımından oldukça zengin bir mirasın kalıntıları olarak göl muhafaza atına alınmaktadır.

                                  MUĞLA’NIN TATİL BELDELERİ   

            Muğla doğal güzellikleri, iklimi ve barındırdığı ilçeleri ile her yıl binlerce turist akınına uğrayaraj ülkemizde turizm alanında önemli bir yer tutuyor. Muğla’nın birçok tatil yeri vardır. Bunlardan en önemlilerine hep beraber göz atalım

        Bodrum : Ülkemizde tatil dendiğinde aklımıza ilk gelen yer Bodrum’dur. Kendine has doğal güzellikleri tarihi mimarisi ve özellikle de gece hayatı ile tatilcilerin ilgisini çekmektedir. Bodrum’un Antik Çağ’daki adı Halikarnassos’tur.  Bodrum’un gezilecek yerleri ise Bodrum Kalesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Apostol Kilisesi, Madnasa Antik Kenti, Bodrum Cennet Koyu, Fener Plajı, Venedik Kalesi ve Pedasa Antik Kenti’dir.

       Marmaris : Muğla’da Bodrum’dan sonra tatil için en çok tercih edilen yer Marmaris’tir. Marmaris de doğası, tarihi mimarisi ve gece hayatıyla dikkat çekmektedir.  Marmaris’in gezilecek yerleri ise gezilecek yerler Marmaris Kalesi, Marmaris Müzesi, Fosforlu Mağara, Cennet Adası ve Günnücek’tir.

        Fethiye : Muğla’nın bir başka ilgi gören tatil yerlerinden biri de Fethiye’dir. Dünyanın en iyi plajı olan Fethiye’de görülecek yerler arasında başta Ölüdeniz gelmek üzere, Kayaköy, Saklıkent, Gemile Adası Yakapark, Xantos,  Tlos, Letoon, Fethiye Kaya Mezarları bunlardan bazılarıdır. Fethiye koyları ile de meşhurdur. Bu koylara örnek olarak Kabak Koyu, Kleopatra Hamamı Kelebekler Vadisi, Tavşan Adası St.Nicholas Adası ve Kızıl Ada’sını verebiliriz. Fethiye’de Babadağ’da yamaç paraşütü de yapılmaktadır.

        Göcek : Göcek yat turizmine olan katkısıyla dikkat çekmektedir. Göcek limanı yatçılığa katkı sağlamış ülkemizin yatçılık başkenti olmuştur. Göcek yatçılık dışında Hamam Koyu, Göcek Adası, Günlüklü Yassıca Adaları ve Bedri Rahmi Koyu ile dikkat çeker.

        Dalyan : Muğla’nın bir başka güzel ilçesi de Caretta Caretta kaplumbağalarının ev sahibi olan Dalyan’dır. Dalyan, Kaunos Antik Kenti ve Sülüngür Gölü ile görsel şölen sunar.  Çamur banyoları ve şifalı suları ile de ilgi görmektedir.

        Datça : Muğla’nın sakin ve huzurlu tatil yerlerinden olan Datça, tabiat güzellikleriyle, koyları ve tarihi mimarisiyle dikkat çeker. Knidos Antik Kenti, Kızlan Değirmenleri, Hayıtbükü Plajı ve Can Yücel Evi görülecek yerler arasındadır.

MUĞLA MUTFAĞI

         Muğla, sahil şehri olarak bunun avantajlarını taşır. Sahip olduğu ilçeleri ile de Ege mutfak kültüründe bulunan bütün özellikleri kendi içerisinde barındırır. Muğla’nın birçok tatil beldesini içinde bulundurması her yıl binlerce hem yerli hem de yabancı turist akınına uğramasını sağlamıştır.

          Gayet zengin bir bitki örtüsüne sahip olan Muğla’nın bu iklim yapısı, şehrin mutfağını da olumlu yönde etkilemiştir. Yöre yemeklerinin içinde hemen hemen her türden sebze ya da ot çeşitlerine rastlamak mümkündür.

           Muğla Yöresel Yemekleri İle Tatilinizi Canlandırın

Türkiye’nin 24. Kalabalık şehri unvanını alan ve özellikle yaz aylarında turist ve yerli halkın uğrak yeri haline gelen Muğla yöresel damak lezzetleri ile de adından sıkça söz ettirmektedir. Yöre;  Çökertme Kebabı, Deniz Börülcesi, Kabak Çiçeği Dolması, Zeytin Yağlı Bamya, Keşkek, Turp Salatası,  Şambali Tatlısı, Lokma, Muğla Tarhanasından Sufle, Yeşil Zeytinli Tarator gibi birbirinden eşsiz sofra sunumları ve el emeği zeytinyağı salça ve bitkisel ev mahsulleri ile dikkat çekmektedir. Yerli ve yabancı girişimcilerin de ilham kaynağı olan kent farklı iş kolları yaratmaktadır. Kısa sürede ev ve bahçe mahsulünde kendi işini kurarak, sosyal medya ve online uygulamalar vasıtası ile gıda, tarım, hayvancılık mahsullerini satan girişimciler topluma kazandırılmaktadır. Muğla Gezi Rehberi yemek ritüeli olarak yörenin gözleme, salata ve zeytinyağlı yemek sunumları da ayrıca cezbediciliğini koruyan diğer mutfak tanıtıcı ürünlerindendir.

           Muğla mutfağında et yemeklerinden örnek verecek olursak ince patatesi ile bilinen Çökertme Kebabı gayet meşhurdur. Muğla denize kıyısı olmasıyla balık yemekleri yönünden de bilinir. Ekşili balık, kefal dolması ve dülger balığı kavurması şehrin bilinen balık yemekleridir. Kabak çiçeği dolması, Muğla Köftesi, Sakızdırık Köftesi, Mürmüdük Çorbası, Kaya Koruğu Salatası, Geren Kavurması, Sündürme, Muğla Saraylısı, Sulu Muğla Kebabı, Bodrum Mantısı, Milas Çaykaması, Milas Köfte, yağlı patlıcan yemeği, börülceli Muğla pilavı, ahtapotlu pilav, deniz börülcesi, zeytinyağlı bamya, otlu tepsi böreği, turp salatası, Şambali tatlısı, lokma, tarhanadan yapılan sufle, yeşil zeytinli tarator, Gerdan Tatlısı, çeşitli reçeller, şerbetler ve sebze kurutmaları Muğla’nın bilinen en güzel lezzetleridir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu