Gezilecek yerlerİç AnadoluTürkiye

Pastırma’nın yurdu Kayseri

Pastırma'nın yurdu Kayseri

KAYSERİ

Kayseri, Türkiye’nin en kalabalık 15. şehridir.  İç Anadolu’nun üçüncü büyük sanayi kentidir. Toplam 16 ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçeler Akkışla, Bünyan, Develi, Hacılar, İncesu, Kocasinan, Melikgazi, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Sarız, Tomarza, Yahyalı, Talas,  Özvatan, Felahiye ve Yeşilhisardır.

Orta Kızılırmak Bölümünde, Erciyes Dağı’nın eteklerindedir. Yozgat, Sivas, Kahramanmaraş, Adana, Niğde, Nevşehir illeriyle çevrilidir. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Kayseri (eski isimleriyle  MazakaKaisareia), klasik çağlarda Kapadokya adı verilen bölgededir. Kızılırmak’ın güneyinde bulunan bu bölge, Tuz Gölü’nden Fırat nehrine kadar uzanır. İpek Yolu buradan geçer. Bölge, pek çok uygarlığın beşiği olmuştur.

Tarihçesi

Kayseri, MÖ 4000 ile MS 2000 olmak üzere 6000 yıllık bir tarihe sahiptir. MÖ 2000 yıllarında Anadolu’ya gelen Hititler, Kayseri’ye 22 km uzaklıkta bulunan Kültepe (Kaniş) şehrini kurmuşlardır. Kültepe, Kayseri ovasının en büyük şehri ve Anadolu’nun en büyük höyüklerinden biridir. Kültepe’nin hemen yanında yer alan Karum’da (Pazar şehir) yapılan kazılarda bu döneme ait çivi yazısı ile çeşitli yazılı tabletler bulunmuş ve bu tabletlerden Asurlu tüccarlarla Hititli yerliler arasındaki ticari ilişkilere ait bilgiler elde edilmiştir. Kültepe, MÖ 4000 yılından Roma devri sonuna kadar devamlı olarak yerleşme görmüştür.

Kayseri, 2. derece gelişmiş iller arasında yer almaktadır. Sanayi madencilik ormancılık, tarım hayvancılık, ticaret başlıca geçim kaynakları arasındadır. Kayseri denildiği zaman ticarete ayrı bir yer ayırmak gerekiyor. Şehrin isminin Mazaka olarak anıldığı dönemlerde, dünyada ekonominin ve ticaretin tek merkeziydi.

Kayseride gezerken tarihin süslü sayfalarına tanıklık edebileceğiniz Etnoğrafya Müzesi, Atatürk Evi, Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi, Ahi Evran Sanatkârlar Müzesi, Sultansazlığı Kuş Müzesi olağanüstü müzeler bulunmaktadır

Kayseri mutfağında rahatlıkla diyete yer yok diyebiliriz. Mantı, Pastırma, Sucuk, Sucuk içi, Çemen, Fırın Ağzı, Kayseri Ketesi, Pehli, Yağlama Kayserinin meşhur yiyecekleri arasındadır.

Kayseri de turizme ayrı bir önem verilmektedir. Erciyes dağında dilediğinizce kayak yapıp, kıranardı kent ormanında çayınızı yudumlayıp, Kapuzbaşı şelaleleri ve sultan sazlığında gözlerinizi şenlendirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu