Gezilecek yerlerKaradenizTürkiye

Samsun Amisos Tepesi

Samsun Amisos Tepesi

Amisos Tepesi – Samsun

Amisos tepesinin eski adı Baruthane tepesidir. Geçmişi milattan önce 3. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Arkeologlar 28 Kasım 1995 yılında keşfetmiştir. Kuzey ve Güney Tümülüsleri olmak üzere iki ayrı kısımdan oluşan Amisos Tepesi’nin Tümülüslerinde mezar odaları bulunmaktadır. Bu mezar odaları bir dönem defineciler tarafından tahrip edilmiş daha sonra yetkililer tarafından koruma altına alınmıştır.

Amisos’un kuruluşu ve gelişmesi tarihi kaynaklara ve arkeolojik verilere göre başlıca dört aşamada gerçekleşmiştir.

Dönem Miletoslular’ın Amisos’a egemen olup Karadeniz ile Anadolu’nun içlerini bağlayan ticaret yolunun başlangıcı olarak kullanılmasıdır. 2.Dönem Kapadokyalılar’ın Amisos’a yerleşmesidir. 3.Dönem Kapadokyalı liderin Foçalılar’a yerleşme izni vermesi ve kentin büyüyüp gelişmesidir. 4. Dönem Sinop’tan gelen Atinalılar’ın Amisos’a yerleşmesi ve kentin adının Peiraieos olarak değiştirilmesidir.

Miletoslular, Toraman Tepe sırtlarında kent surlarını yapmış, caddeler, sokaklar, meydanlar oluşturmuş, dini yapılar ve evler kurmuşlardır. Tepenin doğusunda liman vardır. Buluntular, limanın gerisinde bir Aşağı Kent kurulduğunu göstermektedir. Buluntulara göre Toraman Tepe’nin sırtında kurulan Yukarı Kent’in 44 hektarlık bir alanı kapsadığı söylenebilir. Kentin doğu, batı ve güneyindeki yamaçlar mezarlık olarak kullanılmıştır. Yukarı Kent yönetici, asker, tüccar, din adamları, toprak sahipleri gibi varlıklı sınıfların yaşadığı yerdir. Liman yakınındaki Aşağı Kent’te ticari depolar ve limanda çalışan denizciler, köleler ve diğer çalışanlar vardır. Malları Anadolu’nun içlerine götüren arabalar ve katırların ahırları, görevlilerin barınakları da buradadır.

Amisos Tepesine Nasıl Gidilir ?

Amisos Tepesi’ne Batıpark’tan teleferikle ya da arabayla çıkılabilir. Otogara 6, Çarşamba Havaalanı’na 28 kilometre mesafededir. Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Haftanın ger günü saat 09.00 ile 22.00 arasında ziyaret edilebilir. Amisos tepesine ulaşım teleferiklerle sağlanmaktadır. 2 binişlik bilet fiyatı 3.5 tl’dir. Bu dikkat çekici tarihi eseri görmeyenlere anlatabilirsiniz.

Mezar odalarında bulunan ve Amisos Hazinesi olarak nitelendirilen değerli eserler Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde ziyaretçilerin görmesi için sergilenmektedir. Samsun’un önemli tarihi yerlerinden biri olan Amisos Tepesi ve buradan çıkarılan eserler görülmeye değerdir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu