Gezilecek yerlerGüneydoğu AnadoluTürkiye

Şanlıurfa Sipahi Pazarı

Şanlıurfa Sipahi Pazarı

Şanlıurfa Sipahi Pazarı

Halıcılar ve kilimciler pazarı olarak bilinen Sipahi Pazarı; balıklı göl platosunda yer alan turist akınına uğrayan sayılı tarihi yerlerindendir. Dar han görünümü ile sağlı sollu olarak 30 kadar taşa dükkâna sahip olan pazarda, dükkânlar Nahit taşından inşa edilmiştir. Hanların iç kısmı kışın sıcak, yaz aylarında ise serin bir hava özelliğine sahiptir. Esnaflar yoğunluk olarak el işi, kilim, hakiki deri yelek,  şark Köşesi ürünleri meraklılarına uygun fiyatlara satarak, ticaret hacmini geliştiren bir al sat politikası izlemektedir. Şehrin iklimin yapısı, kültür özelliği, halı ve tasarımlarına yansıtılmış, her ürün kataloğu kalite esası gereğince dayanıklı ve uzun süre kullanabileceğiniz güvenlilikte satışa sunulmaktadır. Şanlıurfa,Şanlıurfa Sipahi Pazarı,

Sipahi Pazarını Kutsal Havası Sivil Mimarisi İle Tanıyın

Şanlıurfa tarihi yerler kapsamında ilgiyle takip edilen Sipahi pazarı, ürün kalitesi, otantik yapısı ve uygun fiyatlı olması özellikleri ile bilinmektedir. Pazarın cezbediciliğini artıran bir diğer faktör ise, mekânın 400 yıldır her gün sabah saat 10.00’da dualar ile açılmasıdır. Hanın yaşça en büyük kişisi her gün ellerini semaya doğrultup, Allah’tan günün bereketli geçmesini ve hayırlı geçmesini niyaz etmektedir. El Fatiha denmesinin hemen ardından han içindeki herkesin Fatiha suresini okuması ile güne hayır duaları ile başlanmaktadır.

Şehrin manevi dokusunun, hana sinmesi ile kısa sürede kent ziyaretçi akınına uğramaktadır.  İlmi kudretinin yanında, işlemeciliği, tasarım güvencesi ile halı kilim ve aksesuarları keyifle analiz edebilirsiniz. Zevkinize göre dizayn edilmiş olan han ve ürünlerini farklı renk katalogları ve otantik havası ile tercih edebilirsiniz. Şanlıurfa kültür ve sanat yolculuğunuza yeni kültür mozolesi anıt kitabe ve yapılarını görerek aktif olarak devam edebilirsiniz. Uygarlıklar tarihinden bu yana Şanlıurfa Sipahi pazarını güncel bir şekilde keşfederek, aradığınız dini, kültürel ve sosyal işlemecilik ürünlerininim yanı sıra han aksesuar ve hizmetlerine kolayca ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu