AkdenizTatil fikirleriTürkiye

Adana Meşhur Yemekleri

Adana Meşhur Yemekleri

Adana Meşhur Yemekleri 

Akdeniz’in göz bebeği Adana ili yazları en sıcak olan şehirlerden birisi olarak bilinmektedir. Eşsiz doğası ve birbirinden güzel tarihi yapılarının yanı sıra ayrıca tüm Türkiye’ye adını duyurmuş olduğu zengin sofrası ile de gönülleri fethetmekte.  Kebaplarından tutun baharatlı ve etli yemeklerine kadar her şekilde Adana kültürünü taşıyan onlarca lezzeti bulunmaktadır. Tabi ki eşsiz tatlardaki bu yemeklerin tadına bulunduğu şehirde varacaksınız. Sizin de yolunuz bir gün Adana ilinden geçerse mutlaka yöresel yemeklerinden tatmadan Adana’yı gezdim demeyiniz. 

Adana Kebap 

                                                                             Adana şehrinin olmazsa olmazı meşhur Adana kebabı yöre halkı tarafından en çok sevilen yemeklerden birisidir. Adana kebabı ünü ve lezzeti ile ülkemizin dört bir yanında restoranlarda Adana dürüm, Adana kebap olarak menülere girmekte. Adana kebabı yapılırken kullanılan dana kıyma ve kuzu kıyma, baharatlar ve tabi ki yöresel salça ile tadına varamayacağınız bir lezzet ortaya çıkma.

 

 

 

Ciğer

Adana denilince akla gelen diğer bir meşhur yemeklerden ve Adana ilini sembolü haline gelen ciğer yemeğini Adana şehrinde yiyeceksiniz. Ciğerin ana vatanı olarak anılan Adana şehrinde kahvaltılarda dahil ciğer tüketilmekte.

 

 

 

Şırdan Dolması

Adana yöre halkının sürekli tükettiği ve genellikle kuzu şırdanından yapılan Şırdan dolmasının tarifi de yine Adana’ya özel olan bir tarif olmaktadır. Şırdan dolması yerken mutlaka üzerine kimyon ve pul biber serpin bu şekilde lezzetine doyum olmaz.

 

 

 

Bici Bici

Adana ilinin eşsiz tatlı çeşitlerinden birisi de bici bici’dir. Adana’nın yöresel yemekleri listesinde bulunan bici bici sıcak yaz aylarında içinizi ferahlatacak geleneksel bir lezzettir. Tatlı çeşidinin en renklisi olan bici bicinin nişasta ve su ile hazırlanan su muhallebisinin üstüne buzun rendelenerek konması ve sonrasında da gıda boyası ve gül suyundan yapılan, renk veren bir malzemenin ilave edilmesi ile yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu